ترجمه فارسی نهج البلاغه در اندرز به ياران
او را فرستاد تا حق را دعوت کننده راه باشد، و بر آفريدگان گواه باشد. او پيامهاي پروردگارش را رساند. نه سستي کرد و نه باز ماند، و در راه خدا با دشمنان او جهاد کرد، نه ناتوان شد و نه عذري آورد. پيشواي هر که پرهيزگاري پيش گيرد، و ديده هر که هدايت پذيرد.
از اين خطبه است: اگر آنچه من مي‏دانم- و غيب آن بر شما پوشيده است- مي‏دانستيد، به بيابانها مي‏شديد، و بر کرده‏هاي خويش مي‏گريستيد. به سر و سينه مي‏زديد، و مالهاي خود را بي نگهبان وا مي‏گذاشتيد، و کسي را بر آن نمي‏گماشتيد، و هر يک کار خود را مي‏ساخت و به ديگري نمي‏پرداخت. ليکن آنچه را فرا ياد شما آوردند، به فراموشي سپرديد، و از آنچه‏تان ترساندند خود را ايمن ديديد. پس انديشه درست از سرتان رفته است، و کارها بر شما آشفته. به خدا، دوست داشتم خدا ميان من و شما جدايي اندازد، و مرا بدان که از شما به من سزاوارتر است ملحق سازد. به خدا که، مردمي بودند: مبارک راي، آراسته به بردباري، راست گفتار، وا نهنده ستم و زشتکاري. پيش افتادند، و راه راست را گرفتند، و در آن راه، شتابان رفتند. پس پيروز شدند به نعمت جاودان، و کرامت گوارا و رايگان. به خدا، به زودي مردي از ثقيف بر شما چيره شود مردي سبکسر، گردنکش و ستمگر، که مالتان را ببرد و پوستتان را بدرد، ابووذحه! بس کن. (مي‏گويم، وذحه: خنفساء، خبزدوک- سرگين گردان- بود، و در اين گفتار اشارتي است به حجاج و او را با خبزدوک داستاني است که اينجا جاي گفتن آن نيست.) متن عربی نهج البلاغه ( وَ مِنْ خُطْبَةٍ لَهُ عَلَيْهِ السَّلامُ: ) أَرْسَلَهُ داعِياً إِلَى الحَقِّ، وَ شاهِداً عَلَى الْخَلْقِ، فَبَلَّغَ رِسالاتِ رَبِّهِ غَيْرَ ‏وانٍ‏ وَ لا مُقَصِّرٍ، ‏وَ ‏جاهَدَ ‏فِى‏ ‏اللَّهِ‏ أَعْداءَهُ غَيْرَ ‏واهِنٍ‏ وَ لا ‏مُعَذِّرٍ، إِمامُ مَنِ اتَّقى، وَ ‏بَصيرَةُ ‏مَنِ‏ ‏اهْتَدى.
مِنْها: وَ لَوْ تَعْلَمُونَ ما أَعْلَمُ مِمّا طُوِىَ عَنْکُمْ غَيْبُهُ إِذاً لَخَرَجْتُمْ إِلَى ‏الصُّعُداتِ‏، تَبْکُونَ عَلى أَعْمالِکُمْ، وَ ‏تَلْتَدِمُونَ‏ عَلى أَنْفُسِکُمْ، وَ لَتَرَکْتُمْ أَمْوالَکُمْ لا حارِسَ لَها وَ لا ‏خالِفَ‏ عَلَيْها، وَ ‏لَهَمَّتْ‏ کُلَّ امْرِى‏ءٍ مِنْکُمْ نَفْسُهُ، لا يَلْتَفِتُ إِلى غَيْرِها، وَ لکِنَّکُمْ نَسِيتُمْ ما ذُکِّرْتُمْ، وَ أَمِنْتُم ما حُذِّرْتُمْ، فَتاهَ عَنْکُمْ رَأْيُکُمْ، وَ تَشَتَّتْ عَلَيْکُمْ أَمْرُکُمْ، لَوَدِدْتُ أَنَّ اللَّهَ فَرَّقَ بَيْنِى وَ بَيْنَکُمْ، وَ أَلْحَقَنِى بِمَنْ هُوَ أَحَقُّ بِى مِنْکُمْ: قُوْمٌ وَ اللَّهِ ‏مَيامِينُ‏ الرَّأْىِ، ‏مَراجِيحُ‏ الْحِلْمِ، ‏مَقاوِيلُ‏ بِالْحَقِّ، ‏مَتارِيکُ‏ لِلْبَغْىِ، مَضَوْاْ ‏قُدُماً عَلَى الطَّرِيقَةِ، وَ ‏أَوْجَفُوا عَلَى ‏الْمَحَجَّةِ، فَظَفِرُوا بِالْعُقْبَى الدائِمَةِ، وَ ‏الْکَرامَةِ ‏الْبارِدَةِ أَما وَ اللَّهِ لَيُسَلَّطَنَّ عَلَيْکُمْ غُلامُ ثَقِيفٍ ‏الذَّيَّالُ‏ الْمَيَّالُ: يَأْکُلُ خَضِرَتَکُمْ، وَ يُذِيبُ شَحْمَتَکُمْ، إِيهٍ أَبا وَذَحَةَ. أَقُولُ: الْوَذَحَةُ الْخُنْفَساءُ، وَ هذَا الْقَوْلُ يُومِى‏ءُ بِهِ إِلَى الْحَجّاجِ، وَ لَهُ مَعَ الْوَذَحَةِ حَدِيثٌ لَيْسَ هذا مَوْضِعَ ذِکْرِهِ.

تاريخ : | | نویسنده : zakerin313 |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن زالو چیست؟
نقش دینگ در صنعت حمل و نقل
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.