اخبار,اخبارسیاست خارجی, روحانی

 

 اخبار سیاست  خارجی  -  10پیشنهاد رئیس جمهور برای مبارزه با ترورسیم/18 دسامبر روز جهانی مبارزه با خشونت و افراط گری

 رییس جمهوری گفت: برای جهان عاری از خشونت باید دولت ها با یکدیگر همکاری کنند و در سیاستگذاری ها هماهنگ باشند.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی امروز (سه شنبه) در کنفرانس بین المللی جهان علیه خشونت و افراط گرایی 10 پیشنهاد برای مبارزه فوری با تروریسم جاری در منطقه و جهان ارایه کرد.

وی در تشریح این پیشنهادها افزود: کشورهای که از راه سازماندهی و تامین مالی به شکل گرفتن تروریسم کمک کرده اند باید به صراحت از آن ها اعلام برائت کرده و تامین مالی مستقیم و غیر مستقیم خود از آن ها را قطع کنند و در جهت مبارزه علیه تروریسم با کشورهای قربانی همکاری کرده و به آن ها کمک های مالی، اطلاعاتی و نظامی کنند.

رییس جمهوری گفت: عراق و سوریه متحمل تلفات و صدمات جانی بی سابقه ای شده اند و کشورهایی که مسبب این صدمات بی شمار بوده اند لازم است وظیفه تامین مالی برای جبران خسارت وارده را بر عهده بگیرند.

روحانی اظهارداشت: کمک های بین المللی برای بازسازی خانه های ویران شده، امکان مذهبی تخریب شده و تاسیسات زیربنایی نابود شده در اثر اقدامات تروریستی و خسارات ناشی از عملیات نظامی مقابله با آنان ضروری است.

وی همچنین با بیان اینکه تروریسم از فضای فقر و بیکاری سربازگیری می کند، پیشنهاد کرد: با تاسیس صندوق بین المللی اشتغال زایی و توسعه برای کمک به رشد سرمایه گذاری کشورهای قربانی تروریسم بین الملل باید زمنه اقتصادی رشد تروریسم را از میان برداشت.

رییس قوه مجریه گفت: همچنین همکاری منطقه ای برای اصلاح نظام آموزش و پرورش عمومی و مدارس دینی جهت مقابله با تفسیرهای افراطی، تکفیری و خشونت آمیز از آموزه های مذهبی، ضروری است که باید حقیقت اسلام رحمانی به جهانیان ارایه شود.

روحانی افزود: همه طرف هایی که در مبارزه با این فتنه تروریستی جدی هستند از طریق هماهنگی های منطقه ای، همکاری های لازم از جمله تبادل اطلاعاتی را سامان دهند.

وی تاکید کرد: لازم است رسانه های ملی و بین المللی نسبت به آگاه سازی افکاری عمومی در مورد تهدیدات تروریست ها و جلوگیری از سوء استفاده از خیل جوانان بیکار و به حاشیه رانده شده برنامه ریزی جدی داشته باشند.

رییس جمهوری همکاری جهانی برای مقابله با سوء استفاده تروریست ها از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی را ضروری دانست و گفت: تروریست ها در تردد بین کشورها با مشکلات زیادی روبه رو نیستند که کشورهای در مسیر ترانزیت تروریست ها باید با تقویت اراده سیاسی و مکانیسم های ضروری، مسوولیت خود را در قبال بازگشت ثبات و امنیت به منطقه ایفا کنند.

روحانی افزود: همچنین تلاش جامعه بین المللی برای اصلاحات در سازمان ملل به ویژه شورای امنیت و کاربرد حق وتو که در موارد جدی تهدید علیه صلح و امنیت بین المللی، عملا سازمان ملل را فلج کرده است و تا کنون با موفقیت چندانی روبرو نبوده است.

وی ادامه داد: ناکارآمدی شورای امنیت در موارد جدی تهدید صلح و امنیت بین المللی موجب تشویق متجاوز از یک طرف و سرخوردگی قربانیان و زمینه ساز اقدامات خشونت آمیز آن ها از طرف دیگری می شود؛ روند این اصلاحات و بازپروی سازمان ملل از فلج های ادواری که گریبانگیرش می شود با اراده و استدلال قوی تر از جانب جامعه بین الملل پیگیری شود.

رییس جمهوری اظهارامیدواری کرد که کنفرانس تهران(همایش بین المللی جهان علیه خشونت و افراط گرایی) بتواند در پرتو هم اندیشی جدی و حصول تفاهم، رهنمودها و پیشنهادهای موثر و عملی در جهت اعتلای فرهنگ صلح فرهنگ صلح و مدارا، مبارزه با خشونت و افراطی گری ارایه کند.

 ** دولت ها برای جهان عاری از خشونت با یکدیگر همکاری کنند
روحانی اظهار داشت: برای جهان عاری از خشونت باید دولت ها با یکدیگر همکاری کنند و در سیاستگذاری ها هماهنگ باشند چرا که دولت ها که هماهنگ باشند، جریان های افراطی در حاشیه قرار خواهند گرفت.

رییس جمهوری با بیان اینکه لازم است همه کشورها و جریان های حامی صلح،همکاری و تعامل، درجه تفاهم، هماهنگی و جدیت خود در مبارزه با خشونت و افراطی گری را به حداکثر برسانند، گفت: در این زمینه درک مشترک ما از علل ظهور خشونت بسیار مهم است.

وی اضافه کرد: استقبال جهانی از ایده جهان علیه خشونت و افراط گری و تصویب آن در مجمع عمومی سازمان ملل متحد با رای قاطع کشورهای جهان، میزان ضرورت و اهمیت پرداختن به مقوله خشونت در جهان را نشان می دهد.

وی ادامه داد: در 25 سپتامبر 2013 در شصت و هشتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحده ایده جهان عاری از خشونت و افراطی گری را ارایه کردم که در همان مجمع ایده مطرح شده تبدیل به قطعنامه شد.

رییس جمهوری گفت: در آن سخنرانی من از رهگذر احساس و فهم خود به تبیین بیم ها و امیدهایی پرداختم که در سطح منطقه ای و بین المللی به چشم می خورد، بیم هایی که می تواند زندگی بشر را تهدید کند و به چالش بکشد.

روحانی اظهارداشت: اکنون ما در تهران گردهم آمده ایم تا با توجه به امیدها بر بیم های ویرانگر و یاس آور فائق آییم و از آنجا که سنت الهی و اراده عام جهانی پشتیبان امیدهای سازنده و الهام بخش است، رجا واثق دارم که اقدام جمعی ما با موفقیت قرین خواهد شد.

وی ادامه داد: گرچه همکاری های گسترده اقتصادی و تعامل سیاسی در بخش های مهمی از نظام بین الملل خشونت و افراطی گری را کاهش داد اما در عین حال متاسفانه در بخش های دیگری از جمله منطقه خاورمیانه خشونت همچنان حضور دارد و بعضا به طور روزانه جان ده ها کودک و زن و مرد را می گیرد.


 اخبار سیاست خارجی  - ایرنا تاريخ : | | نویسنده : zakerin313 |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن زالو چیست؟
نقش دینگ در صنعت حمل و نقل
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.